Fyzio Beskyd > Blog > Vojtova metoda nebo Bobath koncept?

Vojtova metoda nebo Bobath koncept?

Rehabilitace je nedílnou součástí komplexní léčby postižených nebo vývojově opožděných dětí. Jako rodiče takovéhoto dítěte se tedy dříve nebo později ocitnete v situaci, kdy řešíte co a jak cvičit.

Lékař vám pravděpodobně doporučí buď Vojtovu metodu nebo Bobath koncept. Málokterý z lékařů je však natolik vzdělán v rehabilitaci, aby dokázal přesně vysvětlit rozdíl mezi těmito přístupy, proto doporučuji navštívit certifikovaného fyzioterapeuta, který by měl být schopen vám vysvětlit, na jakém principu obě metody fungují a jak se v praxi provádějí.

Vojtova metoda i Bobath koncept patří mezi novější rehabilitační přístupy, které se s úspěchem používají v dětské rehabilitaci. Obě metody mají své zastánce i odpůrce, přesto žádný výzkum doposud neprokázal větší úspěšnost některé z nich. Nezávislí odborníci se shodují na tom, že každá z nich má svá pro a proti a je na rodičích a terapeutovi, který z přístupů zvolí.

Obecně platí, že je důležité dítě před terapií důkladně vyšetřit, stanovit hlavní problém a cíl terapie. Součástí obou postupů je také zaučení rodičů, aby mohli rehabilitaci provádět s dítětem sami doma.

Vojtova metoda

Vojtova metoda vychází především z poznatků o optimálním vývoji dítěte do 1 roku života. V praxi se terapeut snaží nastavením dítěte do předem daných poloh a stimulací určitých bodů na těle, tzv. spoušťových zón, vyvolat ideální pohybové vzory, které jsou u dítěte narušeny nebo zcela chybí. Metoda nevyžaduje spolupráci dítěte, pohyb je aktivován mimovolně, proto se tato metoda někdy označuje jako metoda reflexní lokomoce (reflexní = bez vlastního úsilí pacienta; lokomoce = pohyb vpřed).

Nejčastější pohybové vzory se nazývají reflexní plazení a reflexní otáčení. Nejedná se o to, že bychom učili dítě se plazit nebo otáčet, pouze využíváme jednotlivé svalové souhry přítomné v těchto pohybech. Terapie se provádí až 5x denně, dobu stimulace určí fyzioterapeut.

Vojtovu metodu je možno provádět u dětí v podstatě od narození, jakmile je zjištěn nějaký problém ve vývoji. Horní věková hranice neexistuje, metoda se s úspěchem používá i v terapii dospělých. Platí však, že čím je dítě menší a terapie dříve zahájena, tím dítě lépe reaguje a šance na úspěch je větší.

Jistým negativem metody je pláč dětí při terapii, což pro některé rodiče může představovat problém. Důležité je vědět, že dítě nepláče proto, že by ho cvičení bolelo, ale proto, že terapeut stimuluje pohyby pro dítě nepřirozené, které není schopno samo provést a pláčem dává najevo pouze svou nelibost.

Bobath koncept

Koncept manželů Bobathových rovněž vychází z nejnovějších neurofyziologických poznatků o vývoji motoriky dítěte, bývá někdy označován jako neurovývojová léčba (Neurodevelopmental Treatment – NDT).

Terapie je funkčně (prakticky) založená, terapeut provádí s dítětem pohybové aktivity, které se vyskytují v běžném denním životě. Využívá se vlastní aktivity dítěte, kterou terapeut pouze svým vedením modifikuje a za použití specifických technik dítěti umožňuje prožití normálního pohybu.

Rodič je instruován v tzv. handlingu – manuálnímu vedení, manipulaci s dítětem a stimulaci správných pohybových vzorů během běžných denních aktivit, jako je například krmení (kojení), nošení, hygiena, sebeobsluha. Tento handling by pak měl aplikovat celý den, což může být pro některé rodiče obtížné, obzvláště v začátcích terapie.

Přestože byl Bobath koncept původně vytvořen pro děti s dětskou mozkovou obrnou, je možné jej použít u jakéhokoliv postižení. Stejně jako u Vojtovy metody není horní věková hranice omezená, pro novorozence a kojence byl vytvořen nadstavbový model – Baby Bobath.

Shrnutí a závěrečná doporučení

Jaký terapeutický přístup vybrat je tedy na vás a vašem fyzioterapeutovi, záleží samozřejmě také na možnostech a schopnostech vašeho dítěte. Obě metody přináší úspěchy, je na vás, zda vám více vyhovuje jistý dril a přesnost Vojtovy metody nebo všestrannost a kreativita Bobath konceptu. Další možností je oba přístupy nebo některé jejich prvky kombinovat.

A malá rada na závěr – ať už se v rehabilitaci vašeho dítěte rozhodnete pro jakýkoliv přístup, doporučuji vyhledat fyzioterapeuta s certifikátem pro danou metodu či koncept. Jen tak budete mít jistotu, že terapeut ví, co dělá, splnil přísná kritéria závěrečné zkoušky a zaručuje vám tak určitou kvalitu péče.

Komentáře

 1. nikola lehovcová

  Dobrý den
  synek ve 2.5 letech nemluví a je trosku psychomotoricky pozadu. Pomohla by Vojtova metoda? Diky Lehovcová

  • Dobrý den, paní Lehovcová.
   Děkuji za Váš dotaz. Je možné, že by Vašemu synovi Vojtova metoda pomohla, otázkou je, proč nemluví a jak velké je jeho opoždění psychomotorického vývoje, což těžko posoudím takto z internetu. Pokud byste měla zájem o konzultaci, napište mi, prosím, na kristkova@fyziobeskyd.cz.
   Přeji pěkný den.

 2. Dobrý den, můj syn je narozen o 2 měsíce dřív a má DMO, cvičíme Vojtovu metodu, vidím u něj pokroky, ale je mu 11 měsíců, korigovaně 9 měsíců a ještě se neplazí ani neleze…myslíte, že bych měla vyhledat ještě bobath terapeutku? děkuji

 3. Dobrý den,kamarádka má 2letého syna,který bohužel je na tom velice špatně.Nezvedne ani hlavičku..celkově je jak hadrová panenka,cvičí se sním vojtovka,ale ráda bych věděla zda by pomohl i Bobath..

 4. Michaela Szarkova

  Dobry den mam 6leteho chlapce ktery ve 4letech prisel o zrak ma degeneraci ocni sitnice vrozenou kolem 5a pul roku nam zacal spatne chodit po nemoci byl jakoby ne zkrouceny ale byl naklonen na levou stranu ted jsme po resonanci mozku zaver difuzni atrofie mozecku,EEG prokazalo cetnou gen. EP aktivitu,EMG prokazalo postizeni perifernich nervu ne svalu.Chlapec nemluvi. Pan doktor neulolog nam doporucil zahajit rehabilitacni lecbu.Kdyz jdu k nam za rehabilitacnima sestrama tak mi reknou ze nevi co s nim cvicit a jak.Jsem zoufala,potrebuji poradit jsme z Tachova a tady nic takoveho neni prosim poradte predem velice dekuji s pozdravem Szarkova

 5. Dobrý den,
  synovi budou příští týden 4 měsíce. Na rehabilitace Vojtovou metodou jsme byli posláni pro predilekci hlavičky a nestabilitu na bříšku. Než jsme na první rhb šli, uběhly od prvního vyšetření 3 týdny. Během těch 3 týdnů jsem se tomuto problému intenzivně věnovala. Dávala jsem synovi podněty, aby hlavičku otáčel hodně i na druhou stranu, víc jsem pokládala na bříško, víc jsem polohovala v postýlce i při chování. Zasvětila jsem i zbytek rodiny a díky naší snaze se nám podařilo, že synek začal otáčet hlavičku na obě strany a bez problémů. Na bříšku se také o hodně zlepšil. Pak přišla první rhb a po prvních dnech pravidelného poctivého cvičení to vypadá tak, že syn má opět hlavičku jen k jedné straně a na druhou jí nechce otáčet vůbec. Protahovací cviky s ním dělat nemůžu, protože se dostane do takové křeče, že mu prostě ručičky nad hlavičku nenatáhnu ani silou. Nějak si nevím rady. Máte nějakou radu, jak postupovat dál?
  S pozdravem Světlana

  • Dobrý den, paní Cerychová,
   děkuji za dotaz a omlouvám se za pozdní odpověď.
   Doporučovala bych Vám konzultovat stav Vašeho syna a způsob vedení terapie s Vaším terapeutem či terapeutkou. Je možné, že Vaše dítě při Vojtově metodě někde “utíká” do nevhodných poloh, které potencují, eventuelně udržují jeho predilekci. V případě, že toto Váš fyzioterapeut nebude ochoten řešit a problém se bude opakovat, doporučuji změnit terapeuta nebo změnit terapii, Vojtova metoda není jediným rehabilitačním postupem a pro mnoho dětí s predilekcí se jeví vhodnější např. Bobath koncept.
   S pozdravem
   Veronika Kristková.

 6. Martina Pištěková

  Dobrý večer,
  můj dotaz bude asi trochu netradiční. Můj přítel – dospělý muž, 52 let, je 2 roky po traumatu – jednalo se o intrakraniální (epidurální) krvácení. Kvůli jistému zanedbání péče a rehabilitace v akutním stádiu je stále imobilní- posazuje se s pomocí, DK má ve stálé “křečovité” flexi vpravo, takže nechodící..HK se nám podařilo již celkem dobře rozcvičit. Zádové svaly posilujeme nyní také více. Má posílené i krční svaly, jen má problém s pravým m.trapeziem – ten má zkrácený, takže hlavu většinou kloní více k pravému rameni. Celkově cvičíme naučenou metodu – PNF, ale chtěli bychom vyzkoušet i jiné metody. Proto se chceme zeptat, jestli je Bobath koncept vhodný i pro dospělé, a tedy konkrétně pro přítele? Děkuji

  • Dobrý den, paní Pištěková,
   děkuji za Váš dotaz.
   Bobath koncept existuje i ve formě pro dospělé pacienty a podle toho, co mi popisujete, si myslím, že Váš muž je ideálním adeptem na tento způsob terapie.
   Pro maximální úspěšnost léčby doporučuji obrátit se na certifikovaného Bobath terapeuta.
   S pozdravem
   Veronika Kristková.

 7. Dobrýden,
  synovi jsou 3 měsíce, všimla jsem postupně určitých anomálií – predilekci, pasení koníků k jedné straně a zaklánění. Rychle jsem začala jednat a podařilo se mi dostat se na neurologii, kde mi sdělili, že je hypotonický a doporučili rhb, zítra nás čeká i rntg hlavy a nějaký odběr. Kamarádka mi doporučovala den předtím Bobath koncept, ale dnes mi lékařka říkal, že není pro tak malé děti a že to bude o Vojtovce. Jak to tedy je? (Jinak: Měla jsem celkem normální těh,, až na emoční neklid, konec porodu nebyl ideální, byla zakalená plodová voda a pupečník kolem krku, po porodu spavé dítě, bylo potřeba ho rozkojovat).
  Děkuji, Jana F.

  • Dobrý den,
   děkujeme za Váš dotaz. Vaše lékařka má špatné informace, Bobath koncept je vhodný i pro tak malé děti, jen je třeba, aby terapeut měl tzv. Baby Bobath, nadstavbový modul pro děti do cca 1 roku. Určitě bychom doporučovali minimálně doplnit Vojtovu metodu Bobath konceptem, protože Vojtova metoda neřeší záležitosti jako handling, polohování apod. Seznam oficiálních terapeutů Bobath konceptu najdete na http://www.cadbt.cz, bohužel zatím není doplněný o informace, zda daný terapeut má certifikát i na Baby Bobath či nikoliv, proto se budete muset konkrétního terapeuta zeptat. Každopádně doporučujeme, abyste vyhledala skutečně certifikovaného terapeuta, ne někoho, kdo absolvoval pár hodinový nebo pouze informativní seminář.
   S pozdravem
   Veronika Kristková

 8. Dobrý den paní Kristková,
  prosím Vás o radu, dcerka velmi předčasně narozena, DMO spast. kvadrupar., praktická slepota. první rok a půl Vojtovka, po té na doporučení neurologa Bobath. Dnes je dceři 4 a čtvrt roku, v loňském roce super cvičila ale v posledních měsících, zřejmě po hospital. v nemocnici se záněty močovodu, ji nemohu dostat do cvičení. Má velký vzdor a nemám šanci provádět cviky produktivně, využívám momentu uvolnění končetiny abych vůbec cvik provedl, násilím však nikdy neprovádím. Nevím tedy, zda mám být trpělivý a vzdor tzv. zlomit. Na dopor. terapeutky provádím cviky spíše v sedací poloze a také na válci ale nedaří se. Velice děkuji za odpovědˇ. Bareš

  • Dobrý den, pane Bareši,
   děkuji za otázku.
   Určitě bych se nesnažila vzdor dcery “zlomit”. Mohlo by se pak jednoduše stát, že by přestala spolupracovat zcela. Je otázkou, proč se cvičení brání? Zkuste situaci probrat s Vaší terapeutkou a najít třeba jiný cvik, jinou pozici nebo jinou motivaci. Nepíšete, jak je na tom Vaše dcera mentálně, ale pokud je to alespoň trochu možné, zkuste ji za cvičení nějakým vhodným způsobem odměnit a tím ji získat pro lepší spolupráci.
   Držím palce, ať se podaří opět efektivně ve cvičení pokračovat a ať dcera dělá pokroky.
   pěkný den, Kristková.

 9. Anna Rittmannová

  Dobrý den paní Kristková, mám 8 letého vnuka, který začal kulhat na nohu a šlapku vytáčí hodně do středu. Byli jsme na vyšetření i na rentgenu a bylo nám řečeno, že se to spraví věkem, že mu nestejnoměrně rostou kosti a svaly. Tím jak napadá na nohu se u něho vytvořil zánět kyčle. Nejsem lékař, ale jsem přesvědčená, že to bylo tou námahou na tu nožku. Prý máme čekat. Nemohu se s tím smířit, že neexistuje žádná metoda léčby. Můžete mi prosím alespoň touto cestou nějak poradit? Lékař nám žádnou metodu neporadil, pouze čekat a sledovat. Mě se to však nelíbí. Pracuji ve školství a vidím, jak mají děti skoliózy a špatné držení těla právě tím, že jim nebyla nabídnuta nějaká preventivní pomoc.
  Bydlíme v Opavě, jestli o někom víte.
  Děkuji Anna Rittmannová

  • Dobrý den, paní Rittmanová, děkuji za dotaz a omlouvám se za pozdní odpověď, ale byli jsme na dovolené.
   Co se týče problému Vašeho vnuka, doporučovala bych, abyste vyhledali nějakého dětského terapeuta, který by se na něj podíval a celou situaci zhodnotil.
   Pokud je v kyčli zánět, je samozřejmě na místě respektovat doporučení lékaře a nohu dále nezatěžovat nadměrnou námahou, ale možná by terapeut našel pár vhodných cviků, které by kyčli mohly odlehčit a spíše preventivně působit, jak správně píšete, proti vadnému držení těla.
   Seznam terapeutů, kteří pracují jednou z aktivních metod v rehabilitaci, tzv. Bobath konceptem, najdete na http://www.cadbt.cz. Ačkoliv byl tento koncept původně zaměřen na děti s dětskou mozkovou obrnou, zkušený terapeut z něj určitě něco použije i pro Vašeho vnuka.
   Držím palce, ať vše dobře dopadne a vnuk ať zase zvesela běhá :-)
   Pěkný den, Kristková.

 10. Dobrý den,prosím Vás mám kamarádku,která má syna s dětskou mozkovou obrnou,kluk 8let. Skládá se na něj sbírka,aby mohl na Bobath, dítě učiní nějaké cvičení ,kde terapeut ukáže nějaké cviky a oni musí dále s ním cvičit,aby byl nějaký výsledek? Pokud mu tak nebude učiněno,byla to zbytečnost? Kolik vůbec takové cvičení stojí? Děkuji za odpověd

  • Dobrý den,
   nevím, jak v jiných zařízeních, ale u nás probíhá terapie tak, že cvičí terapeut s dítětem a ukazuje rodičům, jak mají s dítětem pracovat doma, zaučuje je v tzv. handlingu, protože Bobath koncept nejsou cviky č.1, 2, 3. U tak závažného onemocnění, jakým DMO je, je nezbytné pro dosažení výsledků, aby rodič s dítětem pracoval i v domácím prostředí. Výsledky ale zcela nepochybně jsou. V našem zařízení jsou ceny stanoveny dle aktuálního ceníku http://www.fyziobeskyd.cz/cenik/terapie-deti-2/.
   Přeji pěkný den.

 11. Dobry den prajem, mam skoro 10 mesacnu dcerku a lekarka nam odporucila Vojtovu metodu iba kvoli tomu ze este sama nesedi … Od narodenia je drobna ale za to ptetacat sa vedela uz v 4.mesiacoch plazi sa, dava sa na styri, klaknut si vie a v klaku si vie sadnut na svoje nozky ….. Neviem ci je to vhodne aby sme to cvicili podla mna lebo to extremne zle znasala… Velmi tam plakala a dvakrat sa pomocila asi od strachu…. Chcela by som vediet ci to bude mat nejaky vplyv ked mi rehabilitacna sestra povedala ze tiez nevie naco nas tam poslali kedze moja dcera je extremne ziva a pohybliva…. Ale pre istotu nam to ukazala ako sa to cvici ale nebolo mi vsetko jedno…. Dakujem za radu.

  • Dobrý den,
   děkuji za dotaz.
   Pokud je samostatný sed jedinou dovedností, kterou Vaše dcera zatím nezvládne a zvládá všechny výše uvedené, je podle mého názoru zbytečné ji zatěžovat Vojtovou metodou. Raději zkuste najít terapeuta pracujícího Bobath konceptem, jejich seznam v SR naleznete na http://www.bobath.sk.
   Pěkný den. Kristková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odběr novinek emailem

Nejlepší možností, jak sledovat novinky Fyzio beskyd, je stručné upozornění na nové články v našem blogu emailem, společně s dalšími tipy a aktualitami. Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek přibližně jednou měsíčně:

Odesílám...Odesílám...


Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa bude zachována v tajnosti a nebude nikdy nikomu poskytnuta. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každého emailu.